18 02 2013

AHUDUDU

AHUDUDU |  görsel 1

Diğer İsimleri:
Ağaç çileği, Sultan böğürtleni, Dağ çiçeği, Horoz gözü, Moruh

Ülkemizde Gübey Anadolu, Akdeniz, Ege ve Karadeniz bölgeleri başta olmak üzere her bölgede orman içleri, çalılık, dağlık yerlerde yetiştiği gibi kültüre edilerek de yetiştirilir. Yaprakları dikenli ve çalı görünümlüdür. Gülgiller famiilyasındandır. 2-3 metre büyüklüğündedir. Haziran ayında beyaz renkte çiçek açar. Sonbaharda olgunlaşan meyveleri önce yeşil daha sonra kırmızı, olgunlaştığında da siyah renk alır. Meyveleri küçük çilek görünümünde, oval, üzeri tohumulu, hafif ekşimsi ve lezzetlidir. Çok yıllık bir ağaçtır.

Kullanılan Kısmı
Yaprağı, çiçeği, meyvesi

Etkisi
Kanı temizlemeye, vücuttaki zehirli maddeleri dışarı atmaya, terletici, idrar söktürmeye, kabızlığı gidermeye, vücuda kuvvet ve dinçlik vermeye, romatizmaya, siyatik ve mafsal ağrılarına, boğaz ve bademcik iltihabına, ağız yarasına, gözü kuvvetlendirmeye, göz iltihabına, kansızlığa, ateşi düşürmeye, böbrek ve idrar yolu hastalıkları iltihap ve kumuna, karaciğeri beslemeye, doğum kanamalarını azaltmaya, düşük olmasını engellemeye, şeker hastalığına, üreye, ishali kesmeye, dişteki kireçlenmelere ve sinirleri yatıştırmaya iyi gelir. Hamilelikte yenildiği zaman bebeğin zeka gelişimine büyük etki eder.

Kullanılışı
Yaprakları ve çiçekleri kaynatılarak suyu içilir. Taze olarak meyveleri yenir. Kaynatılarak reçeli, kompostosu ve şurubu içilir. Taze meyveleri sıkılıp suyu içilir.

0
0
0
Yorum Yaz