16 02 2013

LAHANA

LAHANA |  görsel 1

Diğer İsimleri:
Kelem,Kürnüb,Lihan,Foliun Brassicae oleracae

Ülkemizin her bölesinde bahçelerde, bağlarda, tarlalarda yetiştirilir. Birçok türü vardır. yemek, salata ve sebze olarak kullandığımız, Görünümü yuvarlak, top halinde kış sebzesidir. Sonbaharda açan çiçeklere, dört taç yapraklıdır. Dış yaprakları, geniş damarlı ve yeşildir. Yaprakları birbirine sarılı haldeddir. İçkısmına doğru yaprakları beyazlaşır. Tek sap üzerinde yetişir. sonbaharda olgunlaşan tohumları yuvarla siyah renkte ve toplu iğne başı büyüklüğündedir. Besin değeri yüksektir.


Kullanılan Kısmı:
Bitkinin tamamı


Etkisi:
Soğuk algınlığına, gribe göğsü yumuşatmaya, kansızlığa, idrar söktürmeye, vücuttaki zehirli maddelerin dışarı atılmasına, mide ve bağırsak yaralarına, romatizma, siyatik ve mafsal ağrılarına, adele ağrılarına, kıraplara, ezik ve morluklara. karaciğer, sarılık ve kansere, astım, nefes darlığı ve balgam söktürmeye, Ses kısıklığına, iştah açmaya, bağırsaklardaki parazitlere, yanık ve yaralara, zehirli böcek sokmalarına, kanı temizlemeye, böbrek ve idrar yollarına, sinir bozukluklarına, gut hastalığına, kadın kastalıklarına, basura ve cinsel gücü artırmaya, kuvvet vermeye ve anne sütünü çoğaltmaya kullanılır. Kabızlığı giderir, kandaki şekeri düşürür ve vücudu hastalıklara karşı korur.


Kullanılışı:
Öz suyu çıkarılarak aç karnına içilir. Lapası harici olarak kullanılır. Suyu ile banyo yapılır. yemeği ve salatası yapılır. Tohumları dövülüp bala karıştırılarak yenir.

0
0
0
Yorum Yaz